Kupno i sprzedaż EUA

Handel uprawnieniami do emisji - w systemie EU-ETS są to europejskie uprawnienia EUA - z pewnością nie jest częścią podstawowej działalności przedsiębiorstwa, w przeciwieństwie do zakładu, który jest potrzebny do produkcji energii elektrycznej, ciepła, papieru, cementu, szkła i innych.

W przeciwieństwie jednak do pierwszych lat II i III okresu rozliczeniowego, uprawnień EUA potrzebnych do Państwa produkcji nie można już uzyskać za 5-7 euro, lecz od czasu wprowadzenia od lata 2018 r. rezerwy stabilności rynkowej kosztują one grubo ponad 20 euro za tonę CO2, przy jednocześnie - mniej lub bardziej - malejącym przydziale bezpłatnych uprawnień.

Poza nielicznymi przypadkami, operatorzy w IV okresie rozliczeniowym nie mają już problemu z chęcią uzyskania dobrych cen przy sprzedaży nadwyżek uprawnień, ale są po stronie kupującego i - poza nielicznymi wyjątkami na rynku aukcyjnym - chcą realizować zakupy poprzez korzystne ceny na rynku wtórnym.

Zakładając, że duzi dostawcy energii elektrycznej i bardzo duże grupy przemysłowe posiadające wiele zakładów również uczestniczą w aukcjach i kupują EUA-Future kontrakty terminowe na rynku wtórnym, to dla średnich i mniejszych przedsiębiorstw przemysłowych/dostawców energii na rynku wtórnym zasadniczo możliwy jest jedynie handel dwustronny na rynku spot. Przyczyny tego leżą w możliwej prostocie i szybkości, z jaką można uzyskać.